Czym różni się woda toaletowa od perfumowanej?

Uwielbiamy otaczać się pięknymi zapachami. Są nośnikiem wspomnień i emocji, mogą powodować radość, nostalgię, a czasem i obrzydzenie – ale tych ostatnich u nas nie znajdziecie. Dla wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, codziennie spryskanie się ulubionym zapachem jest rutyną. W tym celu często używamy wody toaletowej lub perfumowanej, mylnie nazywanymi perfumami. Czym więc się różnią?

Z czego składają się produkty perfumowane?

Warto zacząć od tego, że wszystkie zapachowe kosmetyki posiadają te same składniki (oczywiście w zależności od zapachu) - olejki eteryczne, środki wzmacniające zapach i te pozwalające mieszać się różnym substancjom, no i w końcu rozpuszczalniki, czyli alkohol. Dopiero różnice w proporcjach pozwalają stworzyć konkretny produkt. Zasadą jest, że im więcej olejków zapachowych posiada kosmetyk, tym wyższa jest jego klasa, intensywność i trwałość. Często wiąże się to także z różnicami w cenie. Ale jak rozróżnić poszczególne produkty?

Woda perfumowana

Produkty tego typu posiadają oznaczenie na buteleczce EDP (fr. eau de parfum). I chociaż posiadają od 10 do 15% olejków, są prawie tak silne jak prawdziwe perfumy, a przy tym znacząco tańsze. Mogą się utrzymywać na skórze nawet całą dobę, jeśli spryskamy się w strategicznych miejscach – blisko żył, a w związku z tym w najbardziej rozgrzanych miejscach: na szyi, w zgięciach łokci i po wewnętrznej stronie nadgarstków. Ciepłe miejsca mają także wpływają na to jak zapach się rozwija, gdy produkt miesza się z naturalną wonią skóry.

Woda toaletowa

Francuskie eau de toilette (na buteleczce oznaczone EDT) czyli woda toaletowa to powszechny produkt, zazwyczaj w atrakcyjnych cenach. W swoim składzie ma od 5 do 10% olejków eterycznych, dzięki czemu jest idealnym produktem dla osób wrażliwych - zapach jest subtelny i niedrażniący. Jeśli jednak zależy nam na utrzymaniu tego delikatnego aromatu, powinniśmy pamiętać o ponownym użyciu wody toaletowej kilka razy dziennie, gdy zapach wywietrzeje ze skóry.

Czy wybraliście już produkt idealny dla siebie? Będą to prawdziwe francuskie perfumy, tańsza, ale równie wydajna woda perfumowana, czy może subtelny zapach wody toaletowej?