Nowość! Świeca o orientalnym zapachu...
Używanie dobrych perfum może stać się wisienką na torcie osoby dbającej o siebie. Kiedy pryskasz się perfumami codziennie powoli przechodzi to do Twojego porannego rytuału. Wśród powodów używania perfum znajdziemy np. zwiększenie poczucia wartości, gdy potencjalny obiekt westchnień poczuje przyjemny zapach ulubionych zapachów. Kolejnym z kolei jest również pokazywanie swojej indywidualności. Perfumy świetnie przykrywają nieprzyjemne zapachy. Różne zapachy stosowane są do aromaterapii i mogą wprawić nas w pozytywny nastrój. Bez względu na powód, wiedza o powstawaniu perfum, może pomóc Ci docenić flakonik z ulubionym zapachem jeszcze bardziej.
Zanim rozpocznie się produkcję perfum, trzeba zebrać wiele składników. Owoce, przyprawy, żywice, liście, balsamy i różnego rodzaju trawy, to często dopiero początek. Zebranie kwiatów i wydobycie z nich esencji to jedna z najważniejszych czynników wpływających na jakość łączenia składników perfum. Oprócz składników roślinnych i kwiatów często w składzie znaleźć można produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak ambra, czy piżma. Oczywiście oprócz naturalnych składników czasami używa się również syntetyków, ze względu na niełatwą dostępność różnych zapachów.
Oczywiście w naszym ulubionym perfum nie znajdziemy kwiatów w formie fizycznej. Używane są do nich oleje, które można pozyskać z kwiatów za pomocą ekstrakcji. Jest wiele sposobów na pozyskanie olejów kwiatowych, a najprostszą z nich jest tłoczenie. W tej metodzie rośliny są mocno ugniatane aż do wydobycia olejów. Kolejnym ze sposobów jest np. maceracja, która wykorzystuje rozgrzane tłuszcze. Świetnym sposobem jest także gotowanie lub poddanie kąpieli parowej, aby dostać się do olejków. Taki proces nazywamy destylacją parową. Można również zastosować ekstrakcję rozpuszczalnikową, w której to kwiaty rozpuszcza się w benzenie i poddaje działaniu alkoholu, który z kolei później się spala, aby pozostał sam olej. Pozyskiwanie oleju z kwiatów jest niezwykle kosztownym zabiegiem, co wiąże się z ostateczną ceną flakonika.
Eksperci tworząc określony zapach muszą przeprowadzić wyjątkowo obszerne testy poszczególnych mieszanek olejów i pozostałych składników. Aby odnaleźć ten jedyny przepis potrzeba wiele czasu, prób i błędów. Po wymieszaniu świeżo pozyskanych olejków, do mikstury dodaje się alkohol. Jego ilość określa to, czy ekstraktu użyjemy do stworzenia wody kolońskiej, perfum, czy innych form płynów zapachowych.
Po wymieszaniu ekstraktu kwiatowego z alkoholem następuje proces, który nazywamy procesem starzenia. W tym czasie perfumy odkłada się w miejsce chłodne i ciemne. Proces trwa w zależności od formy płynu od kilku miesięcy do jednego roku. Proces ten ma na celu odpowiednie „przegryzienie się” alkoholu z olejami. Po tym procesie należy oczywiście przetestować zapach i upewnić się, że jest zgodny z założeniem. Następują wówczas ewentualne dodatkowe mieszania, a następnie trafiają do hurtowni i domów towarowych.