Same pojęcie nut kojarzy nam się głównie z muzyką i jest to słuszne porównanie, bo słuchając muzyki – tak samo jak wąchając perfum – nasze odczucia dzielą się na trzy etapy.
Nuta głowy
( czyli pierwsze wrażenie ) to najbardziej intensywne z odczuć zarówno przy słuchaniu nowego utworu muzycznego jak i wyczuwaniu nowego zapachu perfum. To ono decyduje, czy woda perfumowana nam się podoba i pasuje do naszej osobowości.
Nuta serca
to druga z trzech nut zapachowych, która świetnie uzupełnia pozostałe dwie. Jest najbardziej odczuwalna kiedy zapach nuty głowy się ulotni. Nadaje świeżości i lekkości całemu połączeniu aromatów.
Nuta bazy
czasami nazywana nutą głębi jest najmniej intensywną z nut zapachowych wody perfumowanej. Mimo, że to najmniej intensywna nuta, to właśnie ona ma największy wpływ na indywidualny charakter zapachu, oraz utrzymuje się najdłużej ze wszystkich składowych perfum. Gdyby porównać ją do utworu muzycznego, to właśnie ona decyduje o tym, czy z chęcią wysłuchamy go ponownie i wrócimy do niego nawet po kilku latach.
Najkrócej, lecz najbardziej intensywnie pachnie nuta głowy. Jej zapach ulatnia się w czasie od kilkunastu minut do pół godziny, dlatego tak ważne jest przy doborze perfum odczekać i poznać pozostałe dwie nuty. Nutę serca poczujemy dopiero po około 15 minutach. Jej zapach jest mniej intensywny przez co łatwo przykrywany przez nutę głowy.
Charakteru dodają mu najczęściej aromaty korzenne lub kwiatowe. Zapach nuty głowy utrzymuje się około dwie godziny. Nuta bazy z kolei jest tą nutą na której producenci zapachów skupiają się na początku. Nutę bazy można nazwać kwintesencją perfum. To ten zapach utrzymuje się na ciele najdłużej i jego ulatnianie trwa długo, bo nawet do kilkunastu godzin. Samą jej woń natomiast, możemy poczuć nawet do kilku dni po zaaplikowaniu na skórę. Dlatego każdy perfum zapewnia indywidualny, przepiękny proces rozwoju zmysłowych zapachowych doznań.